Po našihm /nad/biskupijama godišnje se održavaju dva puta dekanijski susreti (zvani korona). Na svakom se od njih obrađuju teme u tom trendu vremenskom aktualne. Dana, 29. ožujka 2022. godine održan je jedan takav proljetn skup, korona u Usorskom dekantu u župi Jelah, dekanat broji 9 župa a to su: Doboj, Sivša, Ularice, Žabljak, Jelah, Teslić, Bežlja, D. Komušina i G. Komušin Osim jednoga župnika koji zbog bolesti nije mogao doći, sudjelovalo je svih sedam svećenika ovoga dekanata.
Najprije je u župnoj crkvi Sv. Ivana Krstitelja u Jelahu slavljena sveta misa koju je, uz suslavlje župnika domaćina vlč. Ilije Marinovića i dekana preč. Borisa Slapića, predslavio urednik Katoličkog tjednika vlč. Josip Vajdner.
Poslije mise u 11,00 sati, nakon čitanja i usvajanja zapisnika s jesenske korone 2021., urednik Katoličkog tjednika i urednik portala „nedjelja.ba“ vlč. Josip Vajdner održao je predavanje pod naslovom: Uloga “Katoličkog tjednika” i drugih katoličkih tiskovina i medija u životu župne zajednice. Uvodno je progovorio o ovoj tiskovini koja slavi 100. godišnjicu svoga plodnog i djelotvornog rada i nastavio: „Vrhbosanski nadbiskup Ivan Ev. Šarić 20. studenog 1921. godine najavio je osnivanje katoličkog tjednika pod nazivom Nedjelja, isti je svjetlo dana ugledao 1. siječnja 1922. godine, te je nosiio podnaslov: „Tjednik za katolike“. Jugoslovenske vlasti su Nedjelju više puta plijenile i krajem 1925. godine zabranile. Ipak se našla rupa u zakonu i slijedećeg tjedna se tiska novi tjednik poz nazivo Križ. Međutim i njega su nakon samo jednog broja državne vlasti zabranile i pojavljuje se novi broj koji i danas nosi ime Katolički tjednik. Toliko je bio utjecajan da se komentirao u beogradskoj skupštini u ondašnjoj državi“ naglasio je vlč. Vajdner
Posebno se osvrnuvši na Katolički tjednik kao jedinu tjednu novinu koja izlazi u BiH i ove godine slavi 100. godišnjicu od svoga pokretanja i 20 godina od obnove rada (2000).godine, a bila je tri puta zabranjivana: 1925. (dva puta) i 1945. – da bi “uskrsnula” 2002. O katoličkom novinarstvu u BiH može se tek govoriti od dolaska austrougarske vlasti 1878. godine. Potom je iznio presjek prisutnosti katoličkih medija u Vrhbosanskoj nadbiskupiji – bilo u njezinu vlasništvu, bilo da dolaze iz ostalih biskupija u BiH ili Hrvatske. Današnji KT, dakle želi obuhvatiti sve novinarske oblike i donijeti u obitelj ponešto za svakoga. Uz KT. Izlazi i mjesečnik: Svjetlo riječi, službene novine povremen izlaze: Vrhbosna, Bosna srebrena, Vjesnik Družbe ss. Malog Isusa, Stadler, glasilo Fra Lovre i druge tiskovine. Sve ukupno na prostoru Vrhbosanske nadbiskupije izlazi 18 printanih izdanja u vlasništvu Crkve. Katolička crkva u BiH ima više web-stranica, nego sve ostale vjerske prvinijencija. Novine su preživjele sve medije i radio i televiziju i one su opet najbliže puku i narodu. Ipak ima u našim crkvama pri izlazu dosta raznih tiskovina koje čekaju nove čitaoce i entuzijaste tiska. Premda se daju gratis (besplatno), opet se ne uzimaju i ne čitaju. Trebamo u našim vjernicima odgojiti kulturu čitanja katoličkog tiska u kojem usvajamo duh vjere i duh hrvatskoga jezika. Čujem glasine na službenim skupovima „u BiH se zaboravlja hrvatski i materinski jezik“, nažalost ovo dijelom stoji jer sam se u to uvjerio u svojem pastoralnom radu i djelovanju. Župna zajednica treba ovladati istinskim argumentima istine koja treba doći do svakoga čovjeka, nasuprot laži koje mu se serviraju. Katolički mediji odgajaju članove župe da budu evangelizatori. Novine trebajau biti produžetak propovijedničkog glasa u narodu. KT. je prvo katolički, bosansko-hercegovački i hrvatski glas.
U središte promišljanja stavio vlč. Vajdner je ulogu tiskovina u pastoralu župe istaknuvši kako je su one “posljednja brana površnosti” i dobar lijek sveprisutnoj otuđenosti u samoći današnjeg čovjeka. Citirajući niz crkvenih dokumenata novijega nadnevka vlč. Vajdner je uputio kako su crkveni mediji zamišljeni kao “produžena ruka” svećenika koji propovijeda. U tom smislu uputio je kako je Katolički tjednik je “propovjednik u kući” i “naš glas o nama”. Na kraju je iznio niz konkretnih prijedloga za korištenje u pastoralu ove jedine tjedne novine na hrvatskom jeziku u BiH. Susret je završen ručkom kojega je sa svojim suradnicima pripravio župnik u Jelahu vlč. Marinović.
župnik u Tesliću