Za integritet izbornog procesa neophodna je transparentnost medijskog vlasništva

Za integritet izbornog procesa neophodna je transparentnost medijskog vlasništva

Zašto je transparentnost medijskog vlasništva važna za integritet izbornog procesa? Tema je sastanka koji je danas održan sa urednicima i novinarima u Brčkom.

Tokom panel diskusije koju su održali Maida Bahto Kestendžić iz Savjeta za štampu i onlajn medije u BiH i Enes Osmančević, profesor Filozofskog fakulteta u Tuzli rečeno je da su Pravilnikom o medijskom predstavljanju i javnom oglašavanju političkih subjekata, koji je donijela Centralna izborna komisija BiH, propisane i dodatne obaveze za onlajn medije, a odnosi se na obavezu medija da sadrže podatke kojima se podiže njihova transparentnost odnosno podatke ko su vlasnici medija, izdavač, urednik, redakcija, te kontakti za taj medij, naglašavajući, da su informacije koje oni objavljuju veoma značajne posebno u kontekstu izbora.

„Nadamo se da ćemo u razgovoru pomoći medijima da otklone eventualne nedostatke i ukazati na sve prednosti za jedan medij kada je u pitanju transparentnost i koliko je ona bitna i koliko je ona pokazatelj profesionalnosti i kredibilnosti jednog medija“, istakla je ovom prilikom Maida Bahto Kestendžić.

Profesor Enes Osmančević kaže da prema istraživanjima iz 2021. godine u BiH je mapirano 615 portala od kojih je trostruko više u Federaciji BiH u odnosu na Republiku Srpsku. Od tog broja njih 270 ili 44 odsto je bez impresuma, njih 178 sadrži djelimičan impresum, a samo 167 je sa potpunim impresumom.

Predsjednik Udruženja BH novinari u Brčkom Admir Kadrić ovom prilikom je rekao da je vrlo važno da ove nove izmjene, koje su nametnute donose priliku i obavezu svim medijima da imaju impresum jer mnogi danas pišu bez ikakvih profesionalnih kriterijuma i poštovanja kodeksa.

„Veoma je važno da se zna ko je autor nekog teksta, ko su urednici, da bi se kasnije, eventualno i Savjet za štampu, ali i oni koji se profesionalno bave medijskom slikom mogli oglasiti na tako neprofesionalne tekstove. Ova izmjena je doprinos i transparentnosti medija, jer mnogi onlajn mediji se formiraju da bi isiključivo funkcionisali za vrijeme predizborne kampanje, a nakon izbora se ugase“, pojasnio je Kadrić.