U Brčkom obilježen 30. august – Međunarodni dan nestalih

U Brčkom obilježen 30. august – Međunarodni dan nestalih

Brčko je  bio jedan od četiri grada u BiH gdje je na prigodan način obilježen 30. august – Međunarodni dan nestalih. Mnogobrojni građani koji su se okupili poslali suporuke nadležnim institucijama da ubrzaju aktivnosti na pronalasku još uvijek nestalih lica iz proteklog rata.

U organizaciji više udruženja nestalih i ubijenih, žrtava rata i logoraša iz Brčko distrikta  u je Brčkom obilježen 30. august – Međunarodni dan nestalih, koji su proglasile Ujedinjene nacije. Obilježavanje je započelo na Trgu mladih podjelom promotivnog materijala vezanog za obilježavanje ovog datuma, a potom su se prisutni uputili prema graničnom prelazu i mostu Brčko – Gunja gdje su položeni vijenci, te je bacanjem cvijeća u Savu i puštanjem balona u zrak sa ispisanim porukama na simboličan način obilježen dan nestalih.

„U Brčkom je u periodu od 1992. do 1995. godine ubijeno ili nestalo 426 civila. Proteklih godina je ekshumirano, identifikovano i ukupano 370 skeletnih ostataka dok se trenutno još uvijek potražuje 56 skeletnih ostataka nestalih lica“, istakao je Sead Golić, predsjednik Udruženja porodica nestalih, nasilno odvedenih i ubijenih Bošnjaka Brčko distrikta.

On je pozvao nadležne institucije da inteziviraju aktivnosti na pronalasku nestalih iz proteklog rata svih nacionalnosti ali je pozvao i građane da ukoliko imaju bilo kakvu informaciju koja može dovesti do pronalaska nestalih da je bar anonimno prenesu istražnim organima.

Gradonačelnik Brčko distrikta dr. Zijad Nišić je kazao da nas ovaj dan treba podsjećati i na izgradnju bolje budućnosti koja će biti vođena razumijevanjem i mirom, umjesto tragedijama i podjelama.

„Rat ili katastrofa – to su po mom mišljenju sinonimi, vrijeme kada su ubijani ljudi kao savršene žrtve bez krivice, bez bijega i otpora i ovaj događaj treba da opomene sve nas da tragamo za nestalim osobama i da se one dostojanstveno sahrane. Sudstvu i Tužilaštvu su zavezane ruke jer nemaju validne informacije od validnih svjedoka i to je, smatram, polazna tačka, praktično ključ svih strategija traženja. Svjedoci biološki odlaze, tehnike traženja nestalih su vrlo limitirane itd. Moramo ohrabriti građane da pređu u zonu građanske odgovornosti, da probude jednu empatiju, solidarnost, humanost i da oni budu ti koji će biti prva karika u lancu traženja nestalih osoba. Po dosadašnjoj dinamici treba oko 30 do 40 godina da se pronađu svi nestali i to je period kada će članovi porodica biološki otići tako da će ostati jedna nepravda učinjena prema članovima porodica i jedan civilizacijski debakl“, kazao je gradonačelnik.

Podršku obilježavanju ovog značajnog datuma danas su u Brčkom dali mnogobroni građani ali i članice udruženja za pomoć žrtvama i preživjelima seksualnog nasilja Suze iz Brčko distrikta.

Adila Suljević predsjednica udruženja je takođe pozvala sve institucije i pojedince da učine sve kako bi se što prije pronašli svi nestali.

Realizacija ovog projekta omogućena je uz podršku Međunarodne komisije za nestale osobe (ICMP) uz finansijsku pomoć EU i Kraljevine Švedske.