Povodom Svjetskog dana muzike razgovarali smo sa učenicima i predavačima škole roka u Srebrenici. Pitali smo ih šta im muzika znači i koliko ima znači škola roka.
Dragoslav Šarac, predavač u grupi za klavijature, član kultnog benda “Gnijev anđeli” uz koji su odrasle generacije mladih iz naših krajeva, kaže da za svako emotivno stanje postoji adekvatna muzika koja ga na najbolji način može i opisati:
“Kao u stihovima Doorsa: ‘Music is the only friend till the end’. Muzika je prijatelj za sva raspoloženja, sve prilike, sve životne situacije. Lijepo je imati instrument u kući I bez obzira na to da li će se neko profesionalno baviti muzikom ili ne, lijepo je imati mogućnost,, za svoju dušu, izraziti se muzikom, relaksirati se uz muziku, družiti se sa muzikom…A rad sa mladima u školi roka mi znači mnogo, jer vidim u našoj sredini da se ljudi sve manje upoznaju sa muzikom, da se mnogo priča o svemu drugome, ali nedovoljno o muzici i umjetnosti. U školi roka mladima dajemo priliku da se upoznaju sa raznovrsnošću i bogatstvom muzike, da načine izbor… Daje mi dodatnu energiju za rad kad prepoznam da je mladima koji dolaze na časove stalo, da se trude, to me zaista motiviše.”
Dušan Matić radi sa bubnjarima. Svojim učenicima je uzor u svakom smislu, a humor i harizma sa kojim se nosi sa svim situacijama, njegovi učenici su pretočili u seriju stikera koje koriste prilikom komunikacije na Viberu! Dušan kaže da je bavljenje umjetnošću blagodat, smisao života:
“Osim toga što svoje učenike učim kako da sviraju udaraljke, naša uloga je da ih uvežemo, da im pokažemo da ima važnijih stvari od mobilnih telefona i društvenih
mreža, da im otvorimo oči, da im otvorimo dušu, da budu sutra što bolji ljudi! Umjetnost nas pravi boljim ljudima.”
I učenici rok škole, bez obzira na to da li imaju ambiciju da budu profesionalni muzičari ili ne, smatraju da je muzika veoma važna u životu i da je najvažnije na bilo koji način se baviti muzikom:
“U školi sam napredovao u nekim sferama u kojima nisam mogao sam, osjetio sam kako je svirati sa drugim ljudima i to mi je drago. Muziku volim od djetinjstva, ta dobra energija prođe kroz mene. Rekao bih neka svako sluša ono što voli, što ga opušta, što mu se sviđa naprosto. Važno je samo slušati muziku, jer svijet bez umjetnosti bio bi svijet bez emocija. Bez života.”
Školu roka pohađa oko 35 učenika iz Srebrenice, Vlasenice, Milića i Bratunca. Zajedno sa svojim predavačima i organizatorima škole, žele vam srećan Dan muzike. Njihove covere možete poslušati na Youtube kanalu UPSMedia.
Škola roka je dio “BH Rocks!” projekta koji realizuje Udruženje “Prijatelji Srebrenice” zahvaljujući podršci Ambasade SAD-a u Bosni i Hercegovini.