Inspektori u RS su u 2023. godini kontrolisali 11.252 radnika zatečenih na radu kod poslodavca, od čega 330 nije imalo zaključen ugovor o radu i nisu bili prijavljeni na obavezne vidove osiguranja zbog čega su izrečene kazne od 464.240 KM.
U odnosu na protekle godine, rad na crno se smanjuje, ali je i dalje prisutan.
Angažovanje radnika na crno najčešće se konstatuje u oblastima ugostiteljstva, trgovine, eksploatacije i prerade drveta, te uslužnim djelatnostima – navode u Inspektoratu RS.
U odnosu na prethodne godine uočeno je smanjenje rada na crno u oblasti građevinarstva, što se može povezati sa nedostatkom stručne radne snage u ovoj djelatnosti.
Za ovaj prekršaj za poslodavca kao fizičko lice propisana je kazna od 2.000 KM do 7.000 KM.
Zakonom o poreskom postupku propisana je kazna od 10.000 KM do 30.000 KM za poslodavca kao pravno lice, te od 3.000 KM do 9.000 KM za odgovorno lice u pravnom licu, ako u propisanom roku ne podnese prijavu za registraciju obveznika doprinosa u Jedinstveni sistem registracije, kontrole i naplate doprinosa.
Pored kontrole radno-pravnog statusa zatečenih radnika, ističe se, inspektori kontrolišu i brojna druga pitanja koja proizilaze iz radnog odnosa.
Najčešće utvrđene nepravilnosti odnose se na dužinu dnevnog radnog vremena, raspored radnog vremena, korišćenje godišnjeg odmora ili dužinu njegovog trajanja, obračun i rokove isplate plata i naknada plata, zaključivanje i primjenu ugovora o radu, te sprovođenje mjera zaštite na radu – ističu u Inspektoratu.
Uvidom u ugovore radnika, inspekcija provjerava različite parametri i shodno tome utvrđuje i različite nepravilnosti, odnosno da radnicima nisu uručeni primjerci ugovora o radu, da u ugovorima nisu bili navedeni svi elementi propisani zakonom, da trajanje ugovora o radu nije bilo definisano u skladu sa zakonom i slično.
Iz Inspektorata navode da je suzbijanje rada na crno i sive ekonomije kontinuirano u fokusu njihovog djelovanja.
Ovlaštenje da kontrolišu prijavljivanje radnika imaju svi inspektori Inspektorata RS u svojim primarnim oblastima nadzora, kao i inspektori Poreske uprave RS i Uprave za igre na sreću RS, čime je značajno povećan broj inspektora i broj kontrola u ovom segmentu, dok je ranije te kontrole obavljala samo inspekcija rada – naglašavaju u Inspektoratu.