Oštra Luka i njeni mještani s posebnim emocijama proživljavaju današnji datum 19. srpnja, kada se tijekom Domovinskoga rata 1992.g. odvijala povijesna bitka za opstanak ovoga naroda i hrvatskog prostora. Tog 19.7. neprijateljske snage žestoko su napale Galiće s ciljem osvajanja ovoga područja, ali nisu očekivali toliko snažan otpor kojega su pružili naši neustrašivi branitelji, koji su svoju rodnu grudu i svoja stoljetna ognjišta branili vlastitim životima. Iako nadmoćniji u ljudstvu i tehnici, neprijatelj je doživio poraz, jer su neviđena hrabrost i domoljublje naših branitelja – pripadnika 1. Bojne 106 HVO brigade iz Oštre Luke i Tolise i interventne grupe, bili jači od svake granate i ispaljenog metka. Nažalost, toga su dana poginula petorica branitelja, Mirko Kopić – Šicer, Luka Arlović-Lux, Đuro Grgić – Klarin, Tunjo Krištić – Kone I Anto Oršolić Tuna, a na desetine ih je ranjeno. Njima u čast i zahvalu i ove 32. tužne obljetnice, najprije je služena je sveta misa zadušnica, u crkvi sv. Leopolda Mandića koju je predvodio župnik vlč. Zlatko Ivić, a nakon nje uslijedio je mimohod pod ratnim zastavama, do središnjeg Spomen obilježja.
Brojna izaslanstva položila su cvijeće i upalila svijeće te se još jednom poklonili hrabrim vitezovima Oštre Luke. Njihova žrtva nikada neće biti zaboravljena, a sjećanje na njih sačuvano je i u Spomen sobi, koja je i danas otvorila svoja vrata posjetiteljima.
Uz obitelji poginulih branitelja i Udruge proistekle iz Domovinskoga rata, počast poginulima, odali su i predstavnici izvršne i zakonodavne vlasti Grada Orašja i ŽP.
Đuro Topić, predsjednik Vlade ŽP kazao je, u izjavi za medije, kako se danas sjećamo velike žrtve branitelja čiji je uspjeh na današnji dan 1992.g. bila prekretnica rata na ovome području. „Omogućila je obranu prostora tada općine Orašje i dijela općine Domaljevac Šamac koji je ostao u sastavu današnje ŽP i iz godine u godinu postajemo svjesni tog uspjeha i važnosti te pobjede, koja je krvlju plaćena. Želimo biti dostojni njihove žrtve i našu budućnost na ovim prostorima i naš razvoj utemeljiti na njihovom uspjehu i njihovoj žrtvi. Ono što i danas, ljude koji žive u Oštroj Luci, smeta je ta nepravedna Daytonska crta koja svakodnevno opterećuje život mještana na ovom prostoru i skoro 30. godina poslije rata nije riješena. Očekujem da će to biti riješeno te ćemo na taj način u potpunosti uživati u svemu onome što su naši branitelji omogućili svojom žrtvom i svojim uspjesima“, poručio je predsjednik Topić.
Drago Kopić, tajnik Ministarstva branitelja ŽP i ratni zapovjednik 3. satnije 1. bojne 106 HVO br Orašje istaknuo je kako je ovo jedna od presudnih bitki koja se dogodila na ovome prostoru, ali nije ni jedina ni prva, bilo ih je mnogo u nizu. „Oštra Luka je izabrala današnji dan kao Dan branitelja, to je dan kada smo se svi uključili u obranu, kada smo svi shvatili da u obrani moramo dati svoj doprinos. Ta matrica, koja nas je okupljala u cijelom Domovinskome ratu, primijenjena je kroz cijeli Domovinski rat i ona u svojoj osnovi ima očuvanje hrvatskog identiteta na ovim prostorima. U Oštroj Luci je poginulo 36 branitelja, a od toga broja polovica ih je izgubila život na crti obrane Galića, što dovoljno govori o težini te obrambene crte. Mi smo uspjeli obraniti ono što je naše i nadam se da ćemo ovu kulturu sjećanja na ovaj događaj čuvati i dalje, jer sve ono što mi činimo danas možemo očekivati da će naša djeca baštiniti sutra. I ovo Spomen obilježje i ova Spomen soba koja smo otvorili u Oštroj Luci ide nam u prilog da očuvamo sjećanje na naše branitelje i na Domovinski rat“, zaključio je Kopić.
Nakon polaganja vijenaca upriličen je zajednički ručak za sve okupljene u Domu kulture, a za 20,00 sati najavljen je i večernji program koji se tradicionalno održava uoči Ilina. Program 32. obljetnice Boja na Galića nastavit će se u nedjelju Danom branitelja. Na rovovima u Oštroj Luci od 12,30 sati bit će izložba i degustacija posavskih gastro proizvoda, a sve će okončati turnirima u odbojci i boćanju.