Detalji Europskog tajnog plana za Ukrajinu

Detalji Europskog tajnog plana za Ukrajinu

Anglo-francuska strategija za “snage uvjeravanja” predstavljena je najmoćnijim europskim čelnicima na hitnom sastanku u Parizu ranije ovog tjedna kada je Trump najavio pregovore s Vladimirom Putinom

Pete Hegseth, američki ministar obrane, rekao je da će isključiva odgovornost za bilo kakve mirovne operacije u Ukrajini pasti na Europljane i Kanadu. Starmer je obećao da će djelovati kao “most” između Washingtona i Europe jer se čini da su Europa i Kijev izuzeti iz Trumpovih mirovnih pregovora. Keir će, prema zapadnim dužnosnicima, savjetovati Trumpa da je u interesu SAD-a ostati uključen u sprečavanje invazije Rusije.

Što obuhvaća tajni plan?

Prema anglo-francuskom planu, manje od 30.000 vojnika predvođenih Europom bit će raspoređeno u ukrajinske gradove, luke i druga kritična infrastrukturna mjesta, poput nuklearnih elektrana, daleko od linija bojišnice. Umjesto stacioniranja mnogo većih snaga u ratom razorenoj zemlji, misija će se oslanjati na “tehnički nadzor”, uključujući obavještajne, nadzorne i izviđačke letjelice, bespilotne letjelice i satelite kako bi se dobila “potpuna slika onoga što se događa”, rekao je zapadni dužnosnik. Mornarički patrolni brodovi također bi bili poslani u Crno more kako bi pratili ruske prijetnje komercijalnim pomorskim rutama.

Plan koji su zacrtali zapadni dužnosnici daleko je ispod mirovne misije od 200.000 vojnika koju je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski zahtijevao kao moguću cijenu za potpisivanje mirovnog sporazuma.

No, s protivljenjem Njemačke, Španjolske i Italije europske mogućnosti za osiguranje budućnosti Ukrajine su, čini se, ograničene. Napuštajući pregovore u Parizu, Sir Keir je rekao da bi takva operacija zahtijevala “američku podršku” da odvrati Rusiju od ponovnog napada.

“Svrha zaštitnog mehanizma bila bi steći povjerenje da Rusija neće reagirati koje god snage bile raspoređene”, rekao je zapadni dužnosnik. Zaštitni mehanizam mogao bi uključivati ​​američke borbene zrakoplove stacionirane u Rumunjskoj i Poljskoj koji su spremni odgovoriti na bilo kakvu buduću rusku agresiju. Puno veće multinacionalne kopnene snage također bi mogle biti bazirane na istočnim granicama NATO-a kako bi se po potrebi ubacile da zaštite europske trupe unutar Ukrajine. Strategija također zadovoljava dugotrajnu politiku da se NATO ne stavlja u izravni sukob s ruskim snagama. Europski dužnosnik rekao je za The Telegraph da će NATO također morati otvoriti rasprave o članku 5., koji kaže da je napad na jednog člana Saveza napad na sve.

IZVOR : vecernji.hr