U organizaciji brčanskog Preporoda sinoć je u Domu Islahijeta održana promocija knjige „Bošnjaci, nacija nakon genocida“.
Autor knjige, bosansko-američki politolog Jasmin Mujanović rekao je da je tematika knjige o formiranju poslijeratnog političkog i nacionalnog identiteta Bošnjaka, kako oni sebe doživljavaju primarno kao nacija i kakav je poseban odnos između Bošnjaka kao nacije i države BiH.
“Primarni motiv za pisanje knjige je bio da neke osnovne činjenice o načinu na koji se Bošnjaci u BiH, ne samo izjašnjavaju nego kako oni shvaćaju svoju zajednicu. Ključne tematike unutar te dinamike i razgovorima unutar te zajednice, ja kao neko ko živi u inostranstvu sam često imao dojam da se jednostavno ne shvaćaju. Sama ta ideja da se Bošnjaci primarno doživljavaju kao nacionalna grupacija, a ne kao vjerska zajednica, naravno prihatajući takođe da je Islam jedan izuzetno važan dio nacionalnog identiteta Bošnjaka, je dovelo mene do tog zaključka da je ovakva knjiga zaista potrebna, jenostavno da se Bošnjaci predstave kao nacionalna grupa u očima strane publike”, istakao je Mujanović.
Kenan Eefendić, urednik izdavačke kuće „Vrijeme“ iz Zenice koja je izdala ovu knjigu u BiH rekao je da je ova knjiga dinamično, zanimljivo i donekle možda i provokativno sociološko-politološko štivo.
“Namjera ove knjige je uz istorijski pregled političkog i nacionalnog razvoja Bošnjaka, takođe otvoriti neka sadašnja ali i buduća politička i društvena pitanja. Knjiga je izvorno objavljena na engleskom jeziku, mi smo je preveli na bosanski jezik i promovisali je šest puta, od Mostara do Brčog, pokrivajući dakle jedan veliki dio BiH. Ovo djelo posebnu pažnju izaziva u medijskoj, akademskoj i političkoj javnosti, čime smo zadovoljni jer prije svega i jeste njima namijenjena. Naravno namijenjena je i opštoj javnosti ali bi najveća korist od ove knjige bila u koliko bi našla neku prođu među političkom elitom, jer ona zapravo postavlja i traži da se postave neka od najvažnijih političkih i nacionalnih pitanja”, rekao je Efendić.