U saradnji Službe za arhiv Odjeljenja za javni registar Vlade Brčko distrikta Bosne i Hercegovine i Austrijskog kulturnog foruma Sarajevo te Austrijske ambasade u BiH, sinoć je u Galeriji Arhiva Brčko distrikta održano predavanje na temu „Sjećanja austrougarske vojske na svoju vojnu kampanju u Bosni i Hercegovini (1878-1914).
Na predavanju je profesorica i historičarka Tamara Scheer iz Austrije predstavila i analizirala neka od sjećanja austrougarskih vojnika koji su tokom vojnih pohoda na Bosnu i Hercegovinu sami dolazili iz različitih dijelova austrougarske monarhije.
„Većina vojnika je doživjela Bosnu i Hercegovinu na zaista poseban način jer je ova država svojom raznolikom kulturom na njih ostavila pozitivne utiske. Izvanredan je osjećaj danas boraviti u BiH jer kada šetam gradovima austrougarska arhitektura me podsjeća na Beč iz kojeg dolazim. Vijećnica u Brčkom me izuzetno jako podsjeća na jedan poznati muzej u Beču i mislim da je bitno da se podsjetimo na zajedničko naslijeđe koje nije samo austrougarsko, nego svih ljudi koji ovdje žive, to je sve naša kultura“, rekla je u svom obraćanju Scheer.
Šef Službe za arhiv Brčko distrikta BiH Ćazim Suljević rekao je da je ovo predavanje od izuzetnog značaja za očuvanje kulturne baštine Bosne i Hercegovine i da je ovo samo nastavak višegodišnje saradnje s Austrijskim kulturnim forumom Sarajevo i ambasadom Austrije u BiH.
Prema njegovim riječima, spona i dobar savjetnik za sve ove aktivnosti i saradnju je prof. dr. Vahidin Preljević koji je rođen u Brčkom i koji je jako ugledan u ovim institucijama.
„Predavanje ima za cilj produbljivanje veza s arhivom u Beču, historičarima i istraživačima u Austriji, a Tamara je odličan primjer za to. Ona je jedna vrsna historičarka koja se pored ogromnog doprinosa historiografiji vrlo ozbiljno i sistematski bavila historiografijom ovog dijela Evrope. Predavanje je značajno jer mi nismo imali arhivsku ustanovu i institucionalnu djelatnost sve do nedavno, a posljedica toga je i veliki broj neistraženih tema i neosvijetljenih historijskih perioda. Svaki doprinos ne samo arhiva, nego i pojedinaca i drugih institucija, dokumentovanju i boljem razumijevanju naše prošlosti je za pozdraviti i čestitati. Mi se svakom istraživaču, koji se obrati arhivu, radujemo posebno“, dodao je Suljević.
Služba za Arhiv Odjeljenja za javni registar Vlade Brčko distrikta BiH prije nekoliko godina dobila je vrlo vrijednu arhivsku građu iz državnog Arhiva u Beču, posredstvom Austrijskog kulturnog foruma, a u pitanju je katastar kuća i nekretnina iz 1882. godine koja će uskoro javnosti biti predstavljena tematskom izložbom.