Stjepan Bogutovac nagrađen je za izniman doprinos u području kulture, sporta, očuvanju tradicijske baštine i humanitarnog rada
Za izniman doprinos u području kulture, sporta, očuvanju tradicijske baštine i humanitarnog rada godišnju nagradu za životno djelo Vukovarsko-srijemska županija ove je godine dodijelila Stjepanu Bogutovcu (81) iz Gunje. Svi koji poznaju svestranog i neumornog čika Stipu, novinara i kroničara svoga kraja u koji je duboko ukorijenjen, i koji svojim perom već više od pola stoljeća vrijedno bilježi aktualnosti i događanja oko sebe nesebično se dajući za lokalnu zajednicu, ali i šire, slažu se da je nagrada otišla u prave ruke. Prijedlog su podnijeli Općina Gunja i Muzej Cvelferije, u kojima s iznimnim poštovanjem govore o liku i djelu svoga sumještanina, mnogi će reći “dobroga duha Cvelferije”.
Aktivan i u Brčkom
Iako je zagazio u deveto desetljeće života, i dalje je aktivan. Svakodnevno je na terenu, obilazi sportske dvorane i travnjake i šalje izvješća medijskim kućama. U jednome danu poprati i po nekoliko utakmica, uzima izjave trenera, igrača, analizira postignute rezultate i poretke klubova na ljestvicama, i to ne samo u Županji i okolnim selima nego i u Brčko Distriktu u BiH.
Ispratio je generacije raznih sportaša, pratio njihovo odrastanje u klubovima, veće ili manje uspjehe koje su postizali… I dalje uživa u svome poslu i u novim izazovima. To je, kaže, njegov život jer najljepše je, ustvrdio je, raditi s mladima, pratiti njihove ambicije i entuzijazam, biti među ljudima i ono što mu je najvažnije – biti koristan. Život ga nije nimalo mazio. Rođen je 1942. i u ratnom je vihoru ostao siroče, odrastao je s bakom i didom, a rano je ostao i bez supruge, s dva sina koja je tek trebalo izvesti na put. Autor je i suautor brojnih knjiga i monografija, raznih biltena, bio je dopisnik brojnih dnevnih novina, među ostalim i Glasa Slavonije, Vjesnika i Večernjeg lista, pisao je za Arenu, Politikin zabavnik…, za brojne lokalne novine. Surađivao je s desetak radiopostaja, a u nekima je i danas angažiran kao sportski novinar. A novinarstvom se počeo baviti na nagovor doajena novinarstva županjske Posavine Stjepana Tomića. Okušao se i kao voditelj kulturno-zabavnih i sportskih manifestacija, promocija i svečanosti, a osnivač je i Muzejske zbirke Gunja.
Priznanje FIFA-e i UEFA-e
Dobitnik je brojnih priznanja iz Hrvatske i inozemstva čiji je popis impresivan, a posebno ističe priznanje FIFA-e i UEFA-e koje su potpisali čelnici tih asocijacija, a koja mu je osobno uručio tadašnji predsjednik HNS-a Vlatko Marković. Dobitnik je i Povelje za izuzetna ostvarenja u području tjelesne kulture i sporta, Srebrnog grba Općine Gunja za sustavno medijsko praćenje aktivnosti u Gunji. Županijski savez sportova uručio mu je i Povelju za promicanje vrijednosti sporta, a dobio je i priznanje Grada Županje. Nekoliko je puta proglašavan sportskim novinarom godine u susjednom Brčko Distriktu… Dobio je, među ostalim, i priznanje za doprinos u organizaciji XIV. Zimskih olimpijskih igara u Sarajevu.
S ponosom i sjetom prisjeća se i brojnih anegdota kojima je protkan njegov dugogodišnji rad. Drage uspomene vežu ga za škole u Gunji i Drenovcima u kojima je nekada radio kao tajnik, odnosno knjižničar. Svojim je radom ostavio velik trag u kulturnom životu Gunje. Sudjelovao je u spašavanju kulturne baštine na području pogođenom poplavama – u Gunji, Račinovcima i Rajevu Selu. Za potrebe osnivanja Muzeja Cvelferije donirao je brojne predmete koje je godinama prikupljao i koji su ondje izloženi.
Posjedovao je bogatu zbirku koja oslikava presjek života u Cvelferiji od prapovijesti do novijeg doba…
Marija Lešić Omerović
(Glas Slavonije)