Povodom Svjetskog dana bubrega Udruženje dijabetičara Brčko distrikta u saradnji sa Udruženjem hroničnih bubrežnih bolesnika „Bubreg“ danas su u prostorijama ovog udruženja organizovali predavanje na ovogodišnju temu pod nazivom „Zdravlje bubrega za sve“, kao i besplatno mjerenje pritiska i šećera u krvi na Trgu mladih u Brčkom.Predsjednik Udruženja hroničnih bubrežnih bolesnika „Bubreg“ iz Brčkog Hadžip Karamujić povodom Svjetskog dana bubrega kaže da oni nastoje kod stanovništva podići svijest o važnosti rada bubrega u organizmu radi prevencije, jer se samo na taj način može smanjiti broj hroničnih bubrežnih bolesnika.
„Mi imamo u Brčkom dobar dijalizni centar, jedan od najkvalitetnijih u BiH ali imamo problem što nemamo nefrologa, nego iz Tuzle doktor dolazi na svakih 15 dana“, rekao je Karamujić. Trenutno ima oko 60 pacijenata koji se liječe dijalizom.
Karamujić je rekao kakva je trenutno situacija u Brčkom što se tiče položaja hroničnih bubrežnih bolesnika.
„Što se tiče položaja nas pacijenata u Brčko distriktu ali i na prostoru cijele BiH mi dijelimo iste probleme kao što su esencijalne liste, dijalizni centri, nedostatak kvalitetnog zdravstvenog osoblja, kao i slabe informisanosti nas samih pacijenata. Mi kada obolimo dođemo u situaciju da imamo strah i svi bismo trebali imati kvalitetno liječenje i pristup lijekovima, kao što je u nazivu ovogodišnje kampanje, ali nažalost to nije slučaj kod svih“, rekao je Karamujić.
Predsjednik Udruženja dijabetičara Brčko Đorđe Vuković i ovaj put je rekao da visoke vrijednosti šećera u krvi kao i visoke vrijednosti krvnog pritiska mogu u 80 odsto slučajeva da dovedu do oštećenja bubrega.
„Posebno je alarmantno što ni jedno ni drugo stanje ne boli, niti daje bilo kakve simptome i veoma kasno se bolest otkrije. Iz ovog razloga, mi smo organizovali preventivne preglede za koje je bila velika zainteresovanost, kao i uvijek. Ovim putem građani su pokazali da misle na svoje zdravlje i samim tim žele sebi pomoći, pri tome su otvoreni, komunikativni i traže dodatne savjete, što nama sa druge strane govori da smo prepoznatljivi u svom radu“, pojasnio je Vuković.
Tridesetdvogodišnja Alma Zukić iz Brčkog je prije devet godina izvršila transplataciju bubrega, te nam je ovom prilikom ispričala svoje iskustvo.
„Od svoje šesnaeste godine išla sam na dijalizu i sve to je trajalo nekih sedam i po godina i nakon toga sam 2015. godine izvršila transplataciju bubrega u Zagrebu, a majka mi je bila donator. Smatram da su ovo predavanje i ovaj dio veoma važni kako bismo se svi informisali o značaju darovanja organa, o problemu dijalize i dijaliznih pacijenata jer kod nas ljudi nisu dovoljno edukovani po pitanju ove problematike, ali ovo je i globalni problem“, istakla je Zukić.