Dana 22. rujna bila je izložba slikara Saše Zečevića u Ateljeu i galeriji u Maglaju. Moderirala je gđa Admira Bradarić direktorica Ateljea. Nažalost nazočnih je bilo oko 30-ak. Do kulturnih sadržaja malo se drži, još se slabije ovi događaji i sufinancijraju. O nekom stimulansu kulturnjaka i ne treba govoriti.
SAŠA ZEČEVIĆ rođen 1976. godine u župiJelaške (između Zavidovića i Olova). Diplomirao 2002. god. na Likovnoj akademiji u Širokom Brijegu, odsjek slikarstvo u klasi prof. Ante Kajinića. Dugogodišnji je profesor / nastavnik Likovne kulture u osnovnim školamau Ozimici, Novom Šeheru i Žepču. Više puta je izlagao na kolektivnim izložbama u zemlji iinozemstvu. Autor je nekoliko javnih djela u sakralnim prostorima. Sudionik je na nekolikolikovnih kolonija. Do sada je imao tri samostalne izložbe. Živi i radi na Perkoviću, općina Žepče.
Autor o svom stvaralaštvu:
“Igrač“
A mogla je bit i “igra“. Mogao je bit “ratnik” ili“borba“. Ne važno.
Rembrandt i Van Gogh su vodili bitke. Kao imnogi drugi. Ali nisu morali. Sami su je odabrali. Teško joj je odolit. Neodoljivo je privlačna. Zabavna.
Jer ta bitka ipak je to samo “igra“.
Konjanik koji poražava zvijer ipak je samoigrač. Odnosno on je samo jedna figura u tojigri. Ponekad sa areolom oko glave u ulozi “sv. Juraja koji probada zmaja“, I tada dobivasakralni prizvuk. Ali ponekad je samo običnismrtnik u svojoj igri, u ovoj materijalnojdimenziji.
Ja se igram s motivom ratnika – igrača. A u svojtoj igri najzanimljivija je igra varijacijama. Igraplohom i crtom. Igra teksturama i lazurama. Igrapotezom i mrljom, bojom i kompozicijom. Puštam crtu i plohu da se prepliću i natječu. Teksture i lazure da
se nadmeću u svojimsuprotnostima. Izazivam potez i mrlju da se svojom spontanošću suprostave onim razumskodefiniranim plohama i izazovima. Životproizlazi samo iz sukoba suprotnosti, iz susretavertikalne I horizontalne crte, gdje proizlazikriž, a u križanju točka početka stvaranja. S obzirom da od misli počinju ideje, od točkepočinju slike, od borbe počinje rat… A na krajuzavršna lazura daje smiraj, jer je igrač pobjedio, umjetnik je osjetio unutrašnji mir grada.
Posebnost ovoga umjetnika što je napr. napostavci konja Sv. Juraja učinio preko 100 verzija, također o sv. Franji, reče da je istotoliko učinio. Uglavnom je radio tehnikom – ulje i akril na platnu.
Ivan Ravlić, župnik u Globarici
Erna Elčić, fotografije